plany nowego połączenia kolejowego przez Człuchów[0]

LINIA KOLEJOWA Z CZŁUCHOWA DO WIERZCHOWA JUŻ ZA DWA LATA

Na przełomie roku 2026 i 2027 na odcinku Człuchów – Wierzchowo pojadą pierwsze pociągi. Taką deklarację złożył w Człuchowie – poseł Stanisław Lamczyk. Jak zapewnia, prace projektowe już trwają. Jest szansa, że roboty budowlane przy bajpasie ruszą już za kilka miesięcy.

– On musi być zaprojektowany, pozwolenia muszą być, myślę, że nie będzie tutaj problemów, bo samorządom zależy tutaj, aby to było zrobione, także myślę, że w tym roku prace się rozpoczną – mówił w Człuchowie parlamentarzysta.

Zgodnie z dalszymi zapewnieniami Stanisława Lamczyka na odcinku Gdańsk – Człuchów kursować będzie sześć par pociągów Intercity. Część z nich z Człuchowa pojedzie dalej w kierunku Szczecina, a część nową linią kolejową do Wierzchowa i dalej w kierunku Piły i Poznania.

- Jest to zbyt piękne, żeby było realne, ale bardzo mi się podoba ten optymizm pana posła, jestem pełen podziwu i w imieniu mieszkańców mogę podziękować za taką deklarację. Trzymamy kciuki, aby się udało i gdyby nawet to zostało wykonane z rocznym poślizgiem, to spełnią się moje marzenia – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Budowa ośmiokilometrowego odcinka kolejowego z Człuchowa do Wierzchowa skomunikuje miasto z Wielkopolską i dalej z południem kraju. Obecnie przez Człuchów przebiega jedynie linia Chojnice – Szczecinek. Aby dojechać do Poznania i dalej do Wrocławia, Warszawy lub Katowic, trzeba teraz dojechać do Chojnic lub Tczewa i tam przesiąść się do pociągów jadących w tamtych kierunkach. Budowa nowych torów umożliwi także rozwój kolejowego transportu towarowego. Skorzystają na tym miejscowe firmy.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Fotografie i dźwięki są do pobrania na stronie urzędu: www.czluchow.eu

Pliki do pobrania

Adres źródłowy: https://www.czluchow.eu/index.php/aktualnosc/linia-kolejowa-z-czluchowa-do-wierzchowa-juz-za-dwa-lata

Załączniki
  • [0] https://www.czluchow.eu/sites/default/files/styles/news_content/public/obrazek/2024-04/LamczykSzybajlo-KEP02132.jpg?h=69fb483d&itok=y1fB6RsZ