Aplikacje

RSO[0]1. RSO to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacji na telefon. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne: ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, stany wód (wodowskazów). Ponadto, w części „dla kierowców” RSO zawierać może informacje drogowe. Aplikacja zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

RSO[1]

 

Jak to działa?                   
Komunikat (ostrzeżenie) generowany jest przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych.

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z Internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

Bezpłatna aplikacja mobilna RSO (platformy: Android, iOS, WindowsPhone) umożliwia dostęp do komunikatów generowanych na terenie całego kraju.

Ważne:
W związku z pojawiającymi się sygnałami, dotyczącymi braku, lub niewielkiej ilości generowanych w systemie komunikatów/ostrzeżeń, chcielibyśmy wyjaśnić, że informacja o braku ostrzeżeń do wyświetlenia oznacza, że w danym województwie nie obowiązują w danym momencie żadne ostrzeżenia hydrologiczne, meteorologiczne, drogowe czy inne. Nie jest to natomiast tożsame z faktem, że aplikacja nie jest zasilana w istotne treści. Zachęcamy też do korzystania z umieszczonych w RSO poradników!

 

Alert rbc komiks[2]

 

2. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Link: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Krajowa Mapa Zagrożeń[3]

 

3. Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację z adresami schronów:https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/instant/nearby/index.html?appid=ec00a2b879424296b6dcc400393c6c1e

Mapa schronów[4]

 


Adres źródłowy: https://www.czluchow.eu/index.php/aplikacje

Załączniki
  • [0] https://www.czluchow.euhttp://archiwum.czluchow.eu/sites/default/files/pliki/20150105_rso-4.jpg
  • [1] https://www.czluchow.euhttp://archiwum.czluchow.eu/sites/default/files/pliki/prso_1.jpg
  • [2] https://www.czluchow.euhttp://archiwum.czluchow.eu/sites/default/files/pliki/alert_rcb_komiks_plakat.png
  • [3] https://www.czluchow.eu/sites/default/files/pliki/krmzagr.jpg
  • [4] https://www.czluchow.eu/sites/default/files/pliki/mapa%20schronow.jpg