plakat[0]

ELEKTRONICZNA WERSJA LEGITYMACJI ZUS DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW

mLegitymacja – nowa forma, te same uprawnienia

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji – zgodnie ze swoimi preferencjami.

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą, i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek do biletów.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Zmiany od 2023 r. dla nowych emerytów i rencistów

Nowy rok to również zmiany odnośnie do legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Osoby te otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Będzie można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” (więcej informacji w ulotce "mLegitymacja emeryta-rencisty w Twoim telefonie" (plik pdf 665kb).

Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, powinni złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS  na formularzu ERL.

Szczegółowe informacje nt. mLegitymacji emeryta-rencisty pojawiły się na naszej stronie internetowej mLegitymacja - ZUS.

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ODDZIAŁ W SŁUPSKU

plakat [1]

INFOGRAFIKA[2]

Pliki do pobrania

Adres źródłowy: https://www.czluchow.eu/aktualnosc/elektroniczna-wersja-legitymacji-zus-dla-emerytow-i-rencistow

Załączniki
  • [0] https://www.czluchow.eu/sites/default/files/styles/news_content/public/obrazek/2023-01/4364_22-mLegitymacja_plakat_WCAG.jpg?itok=pa7JVuxT
  • [1] https://www.czluchow.eu/sites/default/files/pliki/4364_22-mLegitymacja_plakat_WCAG.jpg
  • [2] https://www.czluchow.eu/sites/default/files/pliki/Infografika%20(2).png