recital Tadeusza Grubińskiego

RECITAL TADEUSZA GRUBIŃSKIEGO W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

Człuchowska Filia Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Słupsku wraz z Człuchowskim Towarzystwem Polsko – Francuskim zorganizowały w siedzibie placówki recital Tadeusza Grubińskiego, mieszkańca Człuchowa pochodzącego z Grudziądza. O przebiegu tego wydarzenia w poniższej relacji Hanny Borzyszkowskiej i w galerii zdjęć udostępnionej przez organizatorów.

„Hymnem Człuchowskiego Towarzystwo Polsko-Francuskiego (autorstwa bohatera wieczoru) rozpoczęliśmy wczorajszy recital „Tadeusz Grubiński Muzyka / Rodzina / Przyjaciele”. Na uroczystość przybyli: Burmistrz Miasta Człuchów, Ryszard Szybajło, Prezes Człuchowskiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego, Bogusława Konczanin, rodzina, przyjaciele, znajomi i wielu sympatyków twórczości Tadeusza Grubińskiego. Tadeusz wychowywał się w muzykalnej rodzinie. W Grudziądzu ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec. Z gitarą Tadeusz nie rozstaje się od I roku studiów. Z kolegami z Politechniki Gdańskiej grał w Zespole „Amfibole”. W 1971 roku zdobyli III miejsce na Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej BAZUNA, która w życiu Tadeusza jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym. Recital był niezwykłą muzyczną podróżą. Tadeusz, to wyśmienity bard, który z wielką umiejętnością tworzy muzykę i słowa do niezliczonych piosenek, którymi bawi i wzrusza uczestników wycieczek, spotkań i uroczystości.

Podczas recitalu prezentowane były utwory autorstwa Tadeusza, do niektórych piosenek muzykę napisała córka Małgorzata Chołuj. Tadeusz uwielbia śpiewać rodzinnie, dlatego też podczas koncertu nie mogło zabraknąć wspólnych wykonań z córką Małgorzatą i wnukiem Mateuszem. Recital składał się z kilku bloków tematycznych: piosenki o Człuchowie: Wyobraź sobie Człuchów, O Człuchowie, piosenki inspirowane wycieczkami: Do Lublina, Do Łodzi , piosenki wspomnienia ze szkolnych lat: Moje wspomnienie, Na ulicy Mickiewicz, Stare pianino, piosenki turystyczne: Szlak deszczowy, Miłość z gór, piosenki dla seniorów: Pieśń młodości. Na zakończenie Tadeusz usłyszał piękną piosenkę skomponowaną przez córkę Małgorzatę oraz wnuka Mateusza, będącą wzruszającym podziękowaniem dzieci dla ojca. W imieniu mieszkańców oraz własnym Burmistrz Miasta Człuchowa, Ryszard Szybajło podziękował Tadeuszowi Grubińskiemu za piękny śpiew, za piosenki o Człuchowie, za lokalny patriotyzm, życząc kolejnych lat w zdrowiu i szczęściu. W prezencie Burmistrz Człuchowa przekazał piękny portret , na którym narysowany został uśmiechnięty Tadeusz.

Również prezes Człuchowskiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego Bogusława Konczanin stwierdziła, że obecność Tadeusza w Towarzystwie, to wielkie szczęście, zobowiązała również naszego gościa do pisania kolejnych piosenek i zabierania ze sobą gitary na wszystkie wycieczki. Wielka niespodziankę w imieniu organizatorów wydarzenia przygotowali Tadeuszowi członkowie CzTP-F, został uhonorowany „ZŁOTĄ PŁYTĄ za sprawianie radości rodzinie, przyjaciołom i znajomym wykonaniem ponad 50 000 razy piosenek turystycznych, biesiadnych i wycieczkowych, za śpiewanie zawsze i wszędzie.”

Organizatorzy dziękują Miejskiemu Domowi Kultury w Człuchowie za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego i panu Karolowi za wsparcie akustyczne.

grafika