Patron miasta

Z okazji 800-lecia parafii św. Jakuba, uchwałą Rady Miejskiej z dnia 25 lutego 2009 r. patronem miasta został św. Jakub Starszy Apostoł.

W dniu 31 października 2009 r. biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga uroczyście poświęcił figurę św. Jakuba. Rzeźbę, którą wykonał człuchowski artysta - Janusz Zigmanski, umieszczono we wnęce elewacji budynku ratusza.

W grudniu 2009 r. do Urzędu Miejskiego dotarła kopia decyzji Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie uznająca oficjalnie św. Jakuba patronem miasta.

Św. Jakub - apostoł, męczennik Kościoła. W ikonografii przedstawiany jest jako starzec o silnej budowie ciała, w długiej tunice i płaszczu, z miękkim kapeluszem o szerokim rondzie. Jego atrybutami są: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla, torba i zwój.  Jest patronem Hiszpanii i Portugalii, walk z islamem, zakonów rycerskich, opiekunem pielgrzymów. Patronuje rybakom, którzy zanoszą do niego modlitwy o obfite połowy i szczęśliwe wiatry. Jest również patronem aptekarzy, drogistów, pielgrzymów, robotników, żebraków.

Święto św. Jakuba obchodzone jest 25 lipca. W Człuchowie z tej okazji na rynku organizowany jest "Lawendowy Jarmark św. Jakuba".