grafika

CZŁUCHOWSKIE FINANSE W DOBREJ KONDYCJI – RANKING KRAJOWY

Trzydzieste pierwsze miejsce w kraju zajął Człuchów w rankingu oceniającym kondycję finansową samorządów. W latach 2020-2022 średnia nadwyżka operacyjna wyniosła 572 złote w przeliczeniu na mieszkańca. Wyliczenia dla niemalże wszystkich samorządów w Polsce przedstawił portal „Wspólnota”.

Tak wysokie miejsce w rankingu świadczy o dobrej kondycji miejskich finansów. Wiadomość jest tym bardziej dobra, że w latach 2017-2019 Człuchów plasował się na miejscu 87. Obecność nadwyżki operacyjnej jest też gwarantem zdolności inwestycyjnej samorządu – uważa Burmistrz Człuchowa, Ryszard Szybajło.

- Prowadzimy politykę dość rozważną, ostrożną. Z jednej strony duże inwestycje, na które czekali mieszkańcy wiele lat, a z drugiej strony poprawiamy swoją kondycję finansową jako samorząd i możemy w następnych rozdaniach środków unijnych, czy rządowych ubiegać się o fundusze, ponieważ mamy tą gwarancję, że będzie nas stać na wkład własny, a w razie przetargów droższych niż zakładają kosztorysy, będziemy w stanie dołożyć też do tych cen, które będą wyższe od planowanych. Następne lata dla miasta Człuchowa mogą być jeszcze bardziej sprzyjające, jeśli chodzi o inwestycje. Mam tu na myśli nowe rozdanie środków unijnych – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Wysoka zdolność inwestycyjna Miasta Człuchowa spowodowała, że w przyszłorocznym budżecie, w wydatkach majątkowych, samorząd ten planuje aż 28 milionów złotych. To aż 38 procent całego budżetu Miasta Człuchowa.

W rankingu „Wspólnoty” w kategorii miast powiatowych, w województwie pomorskim wyżej od Człuchowa były jedynie Puck, Pruszcz Gdański i Sztum.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Fotografie i dźwięki są do pobrania na stronie urzędu: www.czluchow.eu

Pliki do pobrania