wystawa kartograficzna w muzeum

NOWE NABYTKI KARTOGRAFICZNE CZŁUCHOWSKIEGO MUZEUM

Człuchów zapisany jako Slhochan, bądź Człuchów sąsiadujący… z Tucholą. Takie mapy można obejrzeć na kolejnej wystawie prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Człuchowie. Zbiór przedstawia najnowsze i najciekawsze nabytki kartograficzne placówki. Najstarsza z map, na której zaznaczono już Człuchów, pochodzi z roku 1595 roku. Wykonali ją weneccy kartografowie.

Takich ciekawostek jest dużo więcej – zapewnia Ilona Dziewiałtowska – Gintowt, pełniąca obowiązki Dyrektora Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

- Na wystawie prezentujemy łącznie 35 map. Są one dość mocno zróżnicowane pod względem chronologicznym, tematycznym i terytorialnym, ale wszystkie łączy jedno miasto, czyli na każdej z map odszukamy Człuchów – opowiada Ilona Dziewiałtowska – Gintowt. To pierwsza wystawa, na której prezentowane są wyłącznie mapy. Wcześniej niektóre z nich można było oglądać przy okazji innych wystaw, bądź to prezentujących militaria, bądź kolekcje kart pocztowych.

- Prezentujemy mapy od XVI do XX wieku. Warto zwrócić uwagę na pierwsze drzeworytowe mapy niewielkich rozmiarów, ale także współczesne, gdzie na przykład sieć kolejowa w latach trzydziestych jest już bardzo szczegółowo pokazana, tutaj na naszym terenie również - dodaje.

Wszystkie mapy są własnością człuchowskiego muzeum. W większości zostały one nabyte na aukcjach. Niektóre to także dary od pasjonatów historii. Kolekcję można będzie oglądać do 11 czerwca.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

wystawa map w muzeum

wystawa map w muzeum

Pliki do pobrania