plakat

ROZPOCZĘŁA SIĘ REKRUTACJA DO SŁUŻBY W MORSKIM ODDZIALE STRAŻY GRANICZNEJ

W tym roku do pracy może zostać przyjętych 75 funkcjonariuszy. Kandydat musi przejść m.in. badanie wariografem i egzamin ze sprawności fizycznej.

Kandydaci do służby przygotowawczej w Morskim Oddziale Straży Granicznej mogą składać dokumenty aplikacyjne bezpośrednio w Placówce Straży Granicznej w Ustce (pod numerem telefonu 059-8155 310 lub  785903415 czynnym od pn. do pt. w godz. 7.15-14.45), w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz jego pozostałych jednostkach  w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów można znaleźć na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłany jest on również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Chętni do służby w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko–Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich funkcjonariuszy SG i niemieckich policjantów.

Służba w SG to także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą polscy strażnicy graniczni. Zarobki w SG są zależne od wieku i stażu pracy. Funkcjonariusz SG - kursant może liczyć na wynagrodzenie wynoszące ok. 3200-3400 zł netto. Strażnik, po ukończeniu kursu, zarabia ok. 4300-4700 zł netto. Z kolei funkcjonariusz SG w służbie stałej, na najniższym stanowisku, może liczyć na wynagrodzenie wynoszące od 4400 zł do 4900 zł netto.

PLACÓWKA STRAŻY GRANICZNEJ W USTCE

plakat

plakat

plakat